Avstånd i Norge

Hejsan!


Finns det någon norsk kartsida där man med musen kan plotta ut en linje för att mäta avståndet utmed en sträcka som man är intresserad av.

T.ex. vill jag veta avståndet mellan Åndalsnes till toppen av Trollstigen utmed RV 63. Eftersom det inte finns någon ort uppe på berget så kan man inte söka mellan orter.


Med vänliga hälsningar at1981 !!
 
Är det fågelvägen

eller bilvägens distans du undrar över?

Google maps borde funka om det är fågelvägen jämte kartor på www.kartverket.no där http://ngis2.statkart.no/norgesglasset/default.html ger koordinater som du kan använda till att räkna ut distansen via Pytagoras sats.

Ursäkta läste nu att det var distansen via vägen du ville ha men kartorna i norgesglasset är hur som helst fina.

Thure
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips