Avstånd i Norge

Hejsan!


Finns det någon norsk kartsida där man med musen kan plotta ut en linje för att mäta avståndet utmed en sträcka som man är intresserad av.

T.ex. vill jag veta avståndet mellan Åndalsnes till toppen av Trollstigen utmed RV 63. Eftersom det inte finns någon ort uppe på berget så kan man inte söka mellan orter.


Med vänliga hälsningar at1981 !!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Är det fågelvägen

eller bilvägens distans du undrar över?

Google maps borde funka om det är fågelvägen jämte kartor på www.kartverket.no där http://ngis2.statkart.no/norgesglasset/default.html ger koordinater som du kan använda till att räkna ut distansen via Pytagoras sats.

Ursäkta läste nu att det var distansen via vägen du ville ha men kartorna i norgesglasset är hur som helst fina.

Thure
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips