Garmin Fenix 5 Plus - Köp eller titta åt ett annat håll..?

”Villhöver” den för vandring, hojkörning utanför asfaltsvägar & paddling, men är den värd alla pengarna, för är 7500kr mycket stål..?

151627d0004d7166c2b31763cb22b31e.jpg
 
Köp!

Har en Fenix3, ruskigt nöjd efter 2år. Använder den jämt, löpning, vandring, enduro. Riktigt bra app till telefonen med bra menysystem. Mätning av pulsen på handleden funkar sådär när man blir svettig så jag kör med pulsband. Vid normal användning räcker batteriet 1v. Vid långa dagsetapper och man kör med gps hela tiden så räcker den drygt en dag. Bedömer att 5 är minst lika bra.
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips