Vintersimmare gör upp om världscuptitel

I slutet på februari är det åter dags för mästerskapet i vintersimning. I år arrangeras också finalen i världscupen i Skellefteå.

Av: Alicia Schumacher

Foto: Olaf Schneider

Den 22–23 februari genomförs Öppna Skandinaviska Mästerskapet i vintersimning för trettonde gången i Skellefteå. Då tävlar flera hundra deltagare i distanserna 25, 50, 100 och 200 meter i nollgradigt vatten. Nytt för i år är att Skellefteå även arrangerar finalen i världscupen i vintersimning. 

Förra året deltog vintersimmare från 16 olika nationer. Totalt genomfördes 421 starter och 43 lag deltog i tävlingen. 

– I år, när vi fått förtroendet att arrangera avslutningen på världscupen, räknar vi med ännu fler startande, säger Thomas ”Linge” Lindgren som är ny projektledare för vintersimmet.

Inför förra årets tävling flyttades eventet från centrala Skellefteå till Kurjovikens Havsmarina i Skelleftehamn.

– Vi var lite oroliga för att flytten skulle innebära problem med logistiken och locka mindre publik. Men det blev en succé på alla fronter med tusentals besökare, säger Jarkko Enqvist från föreningen Mörkrets och Kylans Glada Vänner som arrangerar tävlingen.

Flytten till den nya platsen innebar också att arrangörerna kunde utöka antalet grenar och även sprida ut dem över två tävlingsdagar.

– Eftersom det inte är strömmande vatten i Kurjoviken kan vi nu även köra långdistanslopp på 200 meter, vilket de internationella simmarna som gör upp om världscuptiteln uppskattar, säger Lars Westerlund från Mörkrets och Kylans Glada Vänner.

Förutom simtävlingarna genomförs även en invigning på kvällen den 21 februari. Då arrangeras tävlingarna "Vakpoesi" och "Musik i vak" där deltagarna framför en dikt eller ett musikstycke stående i en isvak.

Mer information och anmälan hittar du på arrangörens hemsida.

Läs mer

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!
I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.
Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips