Vill du bli fjällrävsvolontär?
Sedan 1990 har Fjällräven varit engagerade i att försöka öka den svenska fjällrävenstammen och nu har fler chansen att bidra till detta viktiga projekt.
Av: ulindh
Sedan 1990 har Fjällräven varit engagerade i att försöka öka den svenska fjällrävenstammen och nu har fler chansen att bidra till detta viktiga projekt.
Under juli månad får 5 personer med erfarenhet av friluftsliv möjlighet att följa med och arbeta som volontärer tillsammans med Anders Angerbjörn (forskare vid Stockholms Universitet) och hans team i de svenska fjällen.
Tillsammans med en redan erfaren volontär spenderas 10 dagar ute på fjället. Bytesdjur inventeras och det ska spanas efter fjällrävar. Volontärerna får uppleva den unika svenska fjällmiljön och komma nära fjällräven i dess naturliga miljö samt få en förståelse för den utmaning som den svenska fjällrävenstammen står inför.
För att passa för uppgiften som volontär krävs en del vana från fjällvandraring och rutin att hålla sig varm, torr och mätt, även i dåligt väder. Gruppen kommer att vistas utomhus i tio dagar, sova i tält och bära runt 30 kilo per person. Är man ovan och lägger för mycket tid på att ordna för sin egen bekvämlighet blir det mindre tid till forskning och djur.
Ansökningen öppnade den 19 mars och görs genom att fylla i ett enkelt test och ett frågeformulär. Ansök här.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Miljöpåverkan Har du räknat ut vad din tur kostar klimatet?
- Vilda djur Djur bland stenblock
- Vilda djur Är detta björn?
- Allmänt om friluftsliv Är jag en udda fågel för att jag gillar spritkök med gele som bränsle?
- Allmänt om friluftsliv Varning till Facebookanvändare
- Allmänt om friluftsliv Hjälp med nytt sovsystem
- Allmänt om friluftsliv Tips på footprint/groundsheet till x-mid 2
Mvh / Johannes
Man måste inte tävla utan det går att ansöka på:
http://www.zoologi.su.se/research/alopex/faltarbete.php