Varning för lavinfara i Njupeskär

En lavin har gått från den högra sluttningen vid Njupeskär. Bron i ravinen är förstörd och det finns stor risk för fler laviner och ras. Länsstyrelsen i Dalarna varnar därför alla för att besöka ravinen.

Av: ulindh


Lavin vid Njupeskär. Foto: Alf Nordin

En lavin har gått från den högra sluttningen vid Njupeskär. Bron i ravinen är förstörd och det finns stor risk för fler laviner och ras. Länsstyrelsen i Dalarna varnar därför alla för att besöka ravinen.

Hela sluttningen har rasat ner i ån och flyttat bron helt och hållet. Det är stora mängder snö kvar och flera överhäng uppe på fjällkanten som troligen är på väg att lossna. 

- Nu efter att den första lavinen har gått är det stor risk för ytterligare laviner och även stenras. Så vi vill att alla besökare håller sig borta från ravinen. Stoppskyltar sitter uppe, men vissa besökare trotsar avspärrningen med livet som insats. Det är livsfarligt att ge sig in där, säger Örjan Stefansson på Länsstyrelsen i Dalarnas län. 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2020-04-09 08:59   avslutat_medlemskap_250127
Hur jag inte försöker ser inte spår efter lavinen, alla träd står kvar bl.a.
 
Svar 2020-04-09 10:31   avslutad_210913
Tycker det är rätt tydligt på bilden att den gått från höger. Ligger ju träd och buskar välta där.
 

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips