Ut och njut av en gökotta!

Under Kristi himmelfärdshelgen har det funnits en tradition att fira gökotta genom att en tidig morgon, gå ut och skåda och lyssna efter fåglar, särskilt göken förstås och äta frukost i det gröna.

Av: ulindh

Under Kristi himmelfärdshelgen det funnits en tradition att fira gökotta genom att en tidig morgon, gå ut och skåda och lyssna efter fåglar, särskilt göken förstås och äta frukost i det gröna.

Traditionen kanske var starkare förr tillbaka men vi passar på att slå ett slag för att gå ut nu och njuta av livet som sjuder där ute. Knoppande träd och buskar, skira löv som tittar fram, vårblommorna som lyser på marken.

Ta med frukosten ut och lyssna på fåglarnas sång och insekters surr, se fjärilar dansa, myror som myllrar.

Stanna upp och känn att våren den är här.

Ut och njut!

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2021-05-12 10:58   gundj
Gökottan kallades förr för första gräspixxardagen.
Byt ut x mot lämplig konsonant.
 

Läs mer

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips