The Art of Climbing

Den 15:e november startar ett klätterevent på Café Magnolia i Stockholm. Det kommer att bjudas på fotoutställningar, filmer, musik och temat är genomgående klättring.

Av: ulindh

Den 15:e november börjar eventet på Magnolia Café, Gallery & Flowers som november ut blir synonymt med The Art of Climbing.

Först ut är fotografen Jonas Paulsson som ställer ut sina bästa bergsbstigarbilder, sedan kommer fotografen och klättraren Said Belhaj att ställa ut porträttbilder.

I anslutning till utställningarna kommer galleriet fyllas med klättervärldens artefakter och flera klassiska filmer på temat The art of climbing kommer att visas. Det serveras också mat och dryck och musik.

Fredagen den 29/11 gör till exempel Said Belhajs svängiga världsmusikband Continental Orchestra en exklusiv spelning – mitt i galleriet.

För tider och senaste nytt

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Outdoorfestival 2026: Utsidans mini-quiz
Fyra frågor om friluftslivet – ta chansen att vinna en ny Futura vandringsryggsäck från deuter och guideböcker från Calazo. En ledtråd: alla svar ...
Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.
”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.