Resmässa på Street i Stockholm

Helgen den 7-8 oktober 2006 kommer hela världen till Street i Stockholm.

Då hålls Jorden Runts Resmässa och temat är att upptäcka världen (utanför Europa).

Av: ulindh

Mässan hålls i Street Marknads lokaler vid Hornstull och det blir bland annat bildutställning, intervjuer med reseproffs, reseseminarier och bildvisningar. Dessutom har vi en panel med erfarna resenärer, som svarar på frågor och hjälper till med reseplanering.

Besökaren kan bland annat under helgen vaccinera sig inför resan, teckna försäkring, få tunga restips, ställa resefrågor, höra på intressanta föredrag, köpa reseutrustning, se resefilmer och träffa andra resenärer och diskutera nästa färd ut i världen...

Gratis inträde!

Naturligtvis blir det gratis inträde, så att alla kan vara med om detta "reseäventyr".
Öppettiderna för lördagen (7 okt) och söndagen (8 okt) är kl 11.00-17.00.

Många spännande utställare

Det finns många intressanta utställare på Resmässan. Bland annat resebyråer, ambassader, turistbyråer, vaccinationsbyråer, resebutiker och volontärförmedlingar.

Just nu är exempelvis följande länder klara som utställare (men jag jobbar på fler...):
Indien, Malaysia, Indonesien, Honduras, Nicaragua och El Salvador.

Bland övriga utställare märks exempelvis CityAkuten Wasa Vaccination (de är även huvudsponsorer), Gouda Reseförsäkringar (även sponsorer), Kilroytravels, Läs och Res, Världens Resor, MyPlanet, Europeiska Reseförsäkringar, Volontärresor, Work & Travel Company och Internationella Arbetslag.

En tredje sponsor för Resmässan är Lonely Planet publications. De är dock inte med som utställare, men tycker resmässan är ett riktigt spännande evenemang som de vill stötta och synas på.

Program på scenen

Följande programpunkter är just nu planerade på mässans scen:

* Working holiday i Australien och Nya Zeeland
* Infektionsläkare Erik Ekwall från Huddinge sjukhus pratar om vaccinering och resehälsa.
* Världens Resor om Tibet.
* Berättelse om volontärjobb i världen genom IAL.
* Att volontärjobba som engelskalärare i Kina
* Proffsresenären Janne Corax, med specialitet att cykla världen runt, kommer och berättar/tipsar om att upptäcka världen på cykel.
* Smultronställen på en jordenrunt resa - resejournalisten Caroline Engvall och resefotografen Johan Almblad berättar och visar bilder.
* Niklas Hedenström - att upptäcka världen på en motorcykel.
* Världens Resor om Indien
* Skidåkning i Kanada
* Resefotografen Jan Fleischmann berättar, tipsar och visar bilder.
* Att plugga spanska och volontärjobba i Ecuador.
* Volontär i Peru och Bolivia.

Resepanelen besvarar besökarnas frågor

Vi kommer ha en panel med erfarna världsresenärer, som svarar på besökarnas resefrågor, ger mängder av tips och hjälper till med reseplanering.

Resebilder från hela världen

Det blir även en utställning med resebilder (100-150 bilder). Tanken är att resenärer skall skicka in sina bästa bilder. Vi kommer även kontakta ett antal resefotografer och hoppas på att de kan bjuda på en och annan vacker resebild.

Till hemsidan

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips