Överlev Uppland med Marcus Aspsjö, äventyrare
Hur skulle det vara att bli avsläppt i skogen på en okänd plats i Uppland, mitt i novembermörkret, att endast ha tändstål, tarp, ryggsäck, varma kläder, vatten samt en nödpåse med nödsändare med sig? Marcus Aspsjö ska testa detta äventyr!
Av: ulindh
Hur skulle det vara att bli avsläppt i skogen på en okänd plats i Uppland, mitt i novembermörkret, att endast ha tändstål, tarp, ryggsäck, varma kläder, vatten samt en nödpåse med nödsändare med sig? Att endast få tre ledtrådar till vart målet är, att inte få gå på väg, inte få ha med sig tält, mat, liggunderlag, fliluftskök, karta, gps, pannlampa eller tändstickor? Just detta ska äventyraren Marcus Aspsjö göra helt frivilligt på torsdag 10/11 2016.
Marcus Aspsjö blev uppmärksammad i media när han i somras simmade hela Fyrisån och när han cyklade till Tanzania 2013 men han har också paddlat till Svarta Havet. Nu vill han satsa på att göra äventyr som kanske ligger närmre vanligt folk. Det passar Naturpodden utmärkt som gör reportage från den uppländska naturen. Marcus kommer att spela in ljud under hela äventyret och det kommer sedan att bli ett avsnitt av Naturpodden, en av Sveriges mest populära friluftspoddar. Marcus kommer att gå efter kompassriktning och berätta om hur landskapet ser ut under tiden.
Naturpodden produceras av Biotopia.
Här berättar Marcus om äventyret:
Läs mer
Forumdiskussioner
- Allmänt om friluftsliv Är jag en udda fågel för att jag gillar spritkök med gele som bränsle?
- Miljöpåverkan Har du räknat ut vad din tur kostar klimatet?
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Allmänt om friluftsliv Hjälp med nytt sovsystem
- Allmänt om friluftsliv Tips på footprint/groundsheet till x-mid 2
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Allmänt om friluftsliv Senaste checkin av bagage Kiruna flygplats?
Svenska överlevnadsällskapets grundkurs innehåller ett längre inslag av "överlevnad" än vad Aspsjö skall ge sig ut på, med mindre utrustning.
Vad har "redaktionen" för krav när det kommer till nyhetssidorna egentligen?
Ge bekräftelsekåta individer mer utrymme?