Ny kampanj - Friluftsliv ger Folkhälsa
Idag, på Alla Hjärtans Dag, går Svenskt Friluftsliv ut i en drygt 10 månader lång kampanj med namnet Friluftsliv ger Folkhälsa!
Av: ulindh
Idag, på Alla Hjärtans Dag, går Svenskt Friluftsliv ut i en drygt 10 månader lång informationskampanj med namnet Friluftsliv ger Folkhälsa, tillsammans med sina 25 medlemsorganisationer. I samband med kampanjen startar de också upp Facebooksidan ”Friluftsliv i Sverige” - där de vill inspirera till aktivitet genom att lyfta berättelser om friluftsliv!
Först ut i en-minut-film är tidigare statsministern Ingvar Carlsson som berättar om vad friluftsliv betyder för honom.
Svenskt Friluftsliv ser med oro på vad inaktiviteten innebär för vår befolkning. Många barn och unga får inte tillgång till rörelse i skolan idag – våra livsmönster börjar mer och mer röra sig bort ifrån aktivitet och friluftsliv.
- Friluftslivet stärker både hjärta och hjärna, säger generalsekreterare Ulf Silvander, och det är det vi vill lyfta med vår kampanj. Det är viktigt att vi har förebilder och vi vill visa att vi mår bra av att utöva friluftsliv. Det är ingen hemlighet att aktivitet i naturen är bra för oss, läkande på många olika sätt. Det vill vi fokusera på i kampanjen och inspirera. Samhället vinner ekonomiskt på att få människor ut i naturen, folkhälsan förbättras och vi får ett friskare samhälle!
Följ Friluftsliv i Sverige på Facebook
Läs mer
Forumdiskussioner
- Löpning Djurmöte
- Löpning Kuperat är bra - backträning och sånt
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Övriga aktiviteter Diskussionsforum för simning med packning?
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Övriga aktiviteter Billig och bra våtdräkt för simning i sjö?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning