Naturum Vålådalen får pris

Naturum Vålådalen i Jämtlandsfjällen får priset Årets naturum. Genom att bjuda in besökare till diskussion kring fjällens nyttigheter jobbar årets naturum på ett pedagogiskt och nyfiket sätt.

Av: ulindh

Naturum är besökscentrum vid nationalparker eller naturreservat. Här får besökare veta mer om området innan de ger sig ut i naturen.

─ Naturum Vålådalen bjuder in till dialog och samverkan och är en viktig kraft för utveckling av västra Jämtlands fjällområde, säger Anders Arnell, Centrum för Naturvägledning, SLU, en av jurymedlemmarna.

Naturum Vålådalen ligger i anslutning till Vålådalens naturreservat och hade 17 000 besök år 2014. De tog emot 20 skolklasser och anordnade 41 guidade exkursioner. Besökare som kommer till Vålådalen kan vara med på olika aktiviteter, föredrag och guidade vandringar. Om besökaren vill upptäcka naturreservatet på egen hand ger naturum både personliga tips och naturvägledning i olika former.

Juryn imponeras av hur naturum Vålådalen lyfter frågan om fjällens nyttigheter och inspirerar inte bara besökare utan även andra naturum.

Juryns motivering går att läsa här.


Foto: Naturum Vålådalen

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!
I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.
I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.
Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips