Naturskyddsföreningen på plats på Bali-mötet

Av: ulindh

När det stora klimatmötet på Bali nu går i slutfasen finns Naturskyddsföreningen på plats för att påverka.
– Hoppet lever att detta kan leda till det resultat som världen förväntar sig, säger Svante Axelsson, generalsekreterare.

Naturskyddsföreningens generalsekreterare Svante Axelsson och klimatexpert Emma Lindberg åker nu till Bali för att följa klimatförhandlingarna på plats. De är där under högnivåsegmentet och kommer att påverka politiker direkt och via den internationella miljörörelsen Climate Action Network (CAN). De kommer att träffa Naturskyddsföreningens partners i Syd för att ta del av deras synpunkter på klimatpolitiken, hur deras länder påverkas och vad de vill Naturskyddsföreningen ska göra.

– Det måste gå att få till en lösning som leder vidare mot en slutlig överenskommelse 2009 på mötet i Köpenhamn och hittills är signalerna att t.ex. USA inte stoppar upp förhandlingarna, säger Svante Axelsson.

Deltagandet på mötet är ett led i förberedelserna inför det svenska ordförandeskapet i EU 2009 då FNs klimatmöte äger rum i Köpenhamn och svenska miljörörelsen kommer att ha en viktig roll.

– För oss är det viktigt att knyta kontakter med politiker, miljöorganisationer och tjänstemän – det kommer att bli stor hjälp för oss i det fortsatta arbetet att påverka den här processen, säger Emma Lindberg. Klimathandläggare på Naturskyddsföreningen.

Varje dag nästa vecka kommer Emma och Svante att skriva en rapport på

Naturskyddsföreningens hemsida

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!
En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp
Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.