Naturen i Skåne får egen webbplats
Av: admin
Webbplatsen innehåller, precis som namnet anger, information om Skånes landskap både vad gäller djur, natur, vatten och friluftsliv.
- Nu blir det lättare att hitta information både för den som arbetar med naturvård och för den allmänt naturintresserade som vill upptäcka den skånska naturen, säger Elisabeth Hellmo, chef för miljöavdelningen på Länsstyrelsen i Skåne län.
- Det blir nu enkelt att hitta utflyktsmål och tips på vad man kan och får göra om man vill ut i skog och mark. Vi är också stolta över att kunna presentera Skånes naturreservat med bilder, texter och kartor, säger Jeanette Persson, som tillsammans med Ebba Trolle på Miljöavdelningen, har jobbat med webbplatsen under det senaste året..
Informationen har anpassats efter olika användare och webbplatsen erbjuder två ingångar - en för dem som jobbar med naturvård och en för den naturintresserade allmänheten.
- Med den nya webbplatsen har Länsstyrelsens vatten- och naturvårdssidor på webben fått en helt ny struktur och många nya sidor, berättar Jeanette Persson.
Naturens år uppmärksammas över hela landet och invigdes i Stockholm av miljöminister Andreas Carlgren den 12 februari.
Läs mer om Naturens år i Skåne