Mer skyddad värdefull natur 2019
Ytterligare 70 000 hektar säkrade som naturreservat, flerdubbling av antalet humlepälsbin och nära 1 200 arbetstillfällen. Det är några av resultaten i den redovisning av 2019 års arbete med värdefull natur som Naturvårdsverket redovisar till regeringen.
Av: ulindh
Ytterligare 70 000 hektar säkrade som naturreservat, flerdubbling av antalet humlepälsbin och nära 1 200 arbetstillfällen. Det är några av resultaten i den redovisning av 2019 års arbete med värdefull natur som Naturvårdsverket redovisar till regeringen.
– Trots att 2019 var ett år då budgeten åkte upp och ner fortsatte vi tillsammans med länsstyrelserna och andra aktörer vårt arbete med att skydda värdefull natur och göra den tillgänglig för upplevelser. Anslagen för värdefull natur bidrar till att nå de nationella politiska ambitionerna som rör biologisk mångfald, friluftsliv och viltförvaltning. Samtidigt leder de till en ökad social och ekonomisk hållbarhet genom att bidra till sysselsättning runt om i hela landet, säger Claes Svedlindh, avdelningschef på Naturvårdsverket.
Några exempel på resultat:
- Länsstyrelsernas arbete under året innebär att ytterligare 70 000 hektar numera är säkrade som naturreservat.
- Arbetet med åtgärdsprogram för hotade arter har gett goda effekter för bland annat sötgräs och violett guldvinge, liksom för humlepälsbiet, som har ökat från 150 till 600 individer under programperioden.
- 1,8 miljoner besökare i Sveriges 33 naturum fick under 2019 kunskap om natur och friluftsliv. En nationell besökarundersökning visade att över 90% av besökarna är nöjda med sitt besök.
- Arbetet med värdefull natur beräknades under 2019 ge upphov till cirka 1 188 helårsarbetskrafter, varav 436 för kvinnor.
Varje år redovisar Naturvårdsverket resultaten av anslagen till värdefull natur. Redovisningen bygger i stora delar på material från länsstyrelserna.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Vilda djur Gissa bajset
- Löpning Årets löpning - är det i år det händer?
- Vilda djur Rovfågel
- Miljöpåverkan Tråd för klimatdebatt
- Allmänt om friluftsliv Elda i Norge
- Allmänt om friluftsliv När går solen upp och ned?
- Allmänt om friluftsliv Övre Pasvik nationalpark - plogat in på vintern?

