Marmot och Gore samarbetar.

Av: anilson

Marmot och WL Gore samarbetar under en Himalaya expedition som startade nu under våren. Sammarbetet går ut på att ta fram nya material till funktionskläder under svåra väder förhållanden.
Materialen har tagits fram för det tolfte försöket att bestiga det hittils obestigna berget Meru Central (6450m), mera känt som Sharks Fin. Berget ligger i Garwal Himalaya, norra Indien.
Expeditionen leds av Pete Takeda (medlem av Marmots designteam) och Dave Sheledon, båda skribenter för CLIMBING, och det är deras tredje försök på Sharks Fin.

Källa: Marmot

http://www.climbmeru.com.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips