Lite ovanligare fjällupplevelser

Av: ulindh

Aktivitetsföretaget Fjälltur i Härjedalen erbjuder lite ovanligare fjällupplevelser att ta med hem.

Basen är Ljungdalen, en genuin fjällby mitt i Härjedalens vildaste fjällvärld. Det närmsta fjället är Helagsfjället med Sveriges sydligaste glaciär och högsta fjälltopp söder om polcirkeln. Här talar vi om riktig vildmark bara 60 mil från Stockholm.

Och det bästa av allt: Du behöver inte vara elitidrottsman för att hänga med till fjälls. Alla aktiviteter lämpar sig även för nybörjare.

För mer information

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2008-02-03 08:49   barfoten
Jag har vandrat två ggr ifrån ljungdalen och fram till Helags. Den första gången var jag väldigt ung och orkade inte upp. Den andra gången, kanske 2-3 senare så kom jag också upp på fjället. Kan rekommendera denna tur både för nybörjare och lite erfarna vandrare!
 

Läs mer

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips