Har du sett Violett guldvinge?

Fjärilen Violett guldvinge har minskat kraftigt de senaste årtiondena. Nu behövs hjälp med att lokalisera vart fjärilen finns, främst i Västernorrland, Jämtland och Västerbotten.

Av: ulindh


Så här ser Violett guldvinge ut. Foto: Annika Carlsson

Fjärilen Violett guldvinge har minskat kraftigt de senaste årtiondena och främst i Västernorrland, Västerbotten och Jämtland. Nu behövs hjälp med att lokalisera om och var fjärilen finns i dessa trakter. Alla rapporter som kommer in kan användas för att hjälpa fjärilen att leva vidare.

Kallt väder håller fjärilen borta

Violett guldvinge flyger normalt från mitten på maj och en bit in i juni. I år har maj månad varit ovanligt kall, därför förväntar vi oss att fjärilen flyger lite senare än normalt. Chansen att se fjärilen är störst vid soligt väder.

Lätt att känna igen

Den lilla fjärilen är relativt lätt att känna igen. Den har orange vingundersidor med mörka fläckar och violetta till bruna vingovansidor. Fjärilen hör främst hemma i fuktiga, ogödslade ängs- och betesmarker samt i rikkärr men den har även hittas i blomrika vägkanter och kraftledningsgator. Violett guldvinge och många andra arter som hör hemma i liknande miljöer är hotade på grund av att traditionell skötsel upphört, gräsmarker växer igen eller plöjs och gödslas.

Här rapporterar du dina fynd

Håll utkik efter violett guldvinge! Rapportera dina fynd – helst med foto – i första hand på Artportalen 

Ser du fjärilen i Västernorrland, kan du rapportera direkt till Annika Carlsson - Annika.Carlsson@lansstyrelsen.se

Violett guldvinge är i dag klassad som starkt hotad. Fjärilen är fridlyst och får inte fångas in eller på annat vis skadas.

Mer information om Violett guldvinge

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?

Tre gånger tre

Utsidans Philipp Olsmeyer vandrar Norges motsvarighet till Jämtlandstriangeln och reder ut varför det inte är lika högt tryck där som i Jämtland. 4 kommentarer

Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg