Häng med och sätt Sverige i rörelse med Vasastreak
Några knäböj, en promenad, lite rörlighet för axlarna. En aktivitet varje dag för att komma i gång. Med start 15 december gör du en rörelse, olika varje dag, i 66 dagar och skapar på så sätt en ny, hälsosam vana i din vardag.
Av: ulindh
Foto: Vasaloppet
Några knäböj, en promenad, lite rörlighet för axlarna. En aktivitet varje dag för att komma i gång. Nu uppmanar Vasaloppet svenska folket att hänga med i en så kallad rörelsestreak – en Vasastreak. Med start 15 december gör du en rörelse, olika varje dag, i 66 dagar och skapar på så sätt en ny, hälsosam vana i din vardag.
Det som 1922 började som en skidtävling med 139 anmälda deltagare är i dag en motor och inspirationskälla för motion och hälsa. Vasaloppet har genom åren sporrat svenska folket till åtskilliga timmar av träning och naturupplevelser. Sedan 1922 kan totalt 1,7 miljoner målgångar i något av Vasaloppets alla olika lopp räknas in.
– Att fylla 100 år är stort men det är de kommande 100 åren vi tar sikte på nu där vi vill slå ännu ett slag för folkhälsan. Det är inte alla som vill, eller kan, ge sig ut och åka skidor. Men alla kan hänga med på Vasaloppets Vasastreak och göra en liten insats varje dag och på så sätt få in mer aktivitet i sin vardag, säger Johan Eriksson, Vasaloppets vd.
I en liten men ofta citerad studie publicerad i European Journal of Social Psychology 2009 fann psykologiforskaren Philippa Lally och hennes kollegor att det tog i genomsnitt 66 dagar att skapa en ny vana. Det har Vasaloppet tagit fasta på och uppmanar nu så många som möjligt att hänga på i rörelseutmaningen Vasastreak.
– Vi har 66 fantastiska inspiratörer som alla bidrar med varsin filmad rörelse under vår Vasastreak. Den som vill kan anmäla sig på vasaloppet.se och varje dag få en påminnelse om när det är dags att genomföra dagens aktivitet och, om man vill, även registrera den. På en digital karta kan alla sen se hur mycket aktivitet vi får och dessutom var man är som mest aktiv. Tillsammans sätter vi Sverige i rörelse, säger Johan Eriksson.
Att vara med i Vasaloppets Vasastreak är kostnadsfritt och redan nu går det att se vilka de 66 inspiratörerna är. Vilka rörelser de olika personerna bidrar med avslöjas dock först på varje inspiratörs aktuella dag. Man kan få en påminnelse med länk till den filmade rörelsen skickad till sig via e-post eller följa Vasaloppets konton på Instagram och Facebook där filmerna publiceras varje dag.
Starten för Vasaloppets Vasastreak, en 66 dagar lång rörelsekampanj med syfte att skapa en god vana, går onsdag 15 december men det går bra att starta när man vill, dock senast 18 februari.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Träning och hälsa Svullna ben
- Träning och hälsa Lågintensiv träning.
- Träning och hälsa Träning för seniorer, do's och don't's. Burpees.
- Träning och hälsa VitaPro hjälper det?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning
- Jakt Hur ställer man in ett rödpunktsikte på hagelgevär?
- Träning och hälsa Träning för ryggsäcksbärning.