Friluftsbarometer tar tempen på friluftslivet
Svenskt Friluftsliv har med hjälp av Novus tagit fram en Friluftsbarometer som tar temperaturen på vad vi tycker och vad vi känner för friluftsliv. Detta är första gången Svenskt Friluftsliv tar fram en sådan liknande studie – planen är att den återkommande ska följas upp!
Av: ulindh
Svenskt Friluftslivs Friluftsbarometer visar att 38% av de tillfrågade ägnat sig mer åt friluftsliv under pandemin! Svenskt Friluftsliv har med hjälp av Novus tagit fram en Friluftsbarometer som tar temperaturen på vad vi tycker och vad vi känner för friluftsliv. Detta är första gången Svenskt Friluftsliv tar fram en sådan liknande studie – planen är att den återkommande ska följas upp!
Svenskt Friluftslivs Friluftsbarometer visar att 89% är positiva till friluftsliv; att 79% menar att allemansrätten är viktig att bevara och att 38% av de tillfrågade har varit mer i naturen eller ägnat sig åt friluftsliv det senaste året! Friluftsbarometern har också ställt frågor om hur friluftsliv upplevs – där visar det sig att endast 4 av 10 vet hur de skulle klara en natt i naturen och 5 av 10 hur de skulle kunna göra upp eld i naturen på ett säkert sätt.
- Det här är ju spännande siffror! Vi har ju sett en ökad tillströmning av människor framför allt till tätortsnära natur – men nu har vi också statistik på det. Dessutom ser vi utmaningar i kunskap kring att klara sig i naturen. Den kunskapen finns hos våra medlemsorganisationer och där finns en tydlig möjlighet för staten att stötta friluftsorganisationerna att förmedla denna kunskap, säger Ulf Silvander, generalsekreterare för Svenskt Friluftsliv.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Löpning Djurmöte
- Löpning Kuperat är bra - backträning och sånt
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Övriga aktiviteter Diskussionsforum för simning med packning?
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Övriga aktiviteter Billig och bra våtdräkt för simning i sjö?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning