Föreningen Bushcrafts första riksträff

Helgen 24 - 25 september anordnar föreningen Bushcraft Sverige sin första riskträff någonsin.

Av: ulindh

Bushcraft Sverige anordar sin första riksträff någonsin på lägerplatsen Brittmäss utanför Strängnäs. Träffen är för medlemmar i föreningen och man kommer att kunna lyssna till föreläsningar, vara med i workshops, vandra i skogen och träffa likasinnade som man kan dela och utbyta kunskap och erfarenheter med.

Föreningen vill bevara, utveckla och sprida traditionell mångårig kunskap om vildmarks- och överlevnadstekniker. De vill också sprida den månghundraåriga traditionen av att leva i och av naturen.

Mer information

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips