Fler fjällsmultron

Av: Christer Lindh

Göran fagerström ger nu ut en tredje bok i Fjällsmultron-serien. I varje skildring möter du en ortsbo eller en ditrest fjällvän, som avslöjar sin hemligaste plats.

omslagBoken har ett 40-tal korta berättelser med tips om okända, vackra platser i de svenska fjällen. Både en upplevelsebok och en guidebok.

Över hela fjällkedjanBoken innehåller smultronställen från Treriksröset och Nordkalottleden längst i norr till Dalarna i söder. Toppturer, fiskevatten, vattenfall, underbara utsikter, perfekta tältplatser och Sveriges otillgängligaste plats i Sarek.

Läs mer om boken

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.