Fin säsongsstart ger julstämning i backarna
100 skidanläggningar i Sverige har öppet inför den kommande jul- och nyårshelgen som lockar cirka 400 000 svenskar till backarna. Jul- och nyårsfirarna kan dra nytta av många röda dagar.
Av: ulindh
100 skidanläggningar i Sverige har öppet inför den kommande jul- och nyårshelgen som lockar cirka 400 000 svenskar till backarna. Jul- och nyårsfirarna kan dra nytta av många röda dagar.
– Vi har haft en superfin säsongsstart i fjällen med rikligt med natursnö och kyla, så förutsättningarna är mycket goda. Skidåkning har en stark tradition kring jul; för många innebär snö och möjligheten att åka skidor en extra stark julkänsla, säger Titti Rodling, vd för Svenska Skidanläggningars Organisation (SLAO).
Skidsäsongen är i full gång på skidanläggningar från Värmland och upp till Kiruna. Gott om snö i nedfarterna och på sina håll är det upp mot en meter snö i terrängen. Två av de sydligaste anläggningarna som håller öppet är Tolvmannabacken i Kisa och Vedbobacken i Västerås. Skidbackarna i södra delen av Sverige beräknas komma igång i början av januari.
– Bokningsläget ute på anläggningarna är också bra, vi ser att gästerna bokar sina snöveckor allt tidigare och att fler träningsgrupper samt landslag väljer att åka i Sverige på försäsongen, säger Titti Rodling.
Håll koll på snöläget på Snörapporten.
Källa: SLAO
Läs mer
Forumdiskussioner
- Turskidåkning Mina tips till att hitta billiga turskidor
- Turskidåkning Korta stighudar
- Skidalpinism Förbjuda eller reglera helikopterskidåkning i svenska fjällen?
- Skidalpinism Går det gå på topptur med telemarkskidor?
- Turskidåkning Turförslag Abisko
- Turskidåkning Aktuellt snödjup fjällkedjan
- Turskidåkning Rutt i Jotunheimen med fjällpulka
- Turskidåkning Äldre turskidor - stighudar eller valla