Extreme Film Awards ’09 – tävlingen för alla extremsportare
För andra året fortsätter Burger King att hylla extremsportarna med tävlingen Extreme Film Awards – tävlingen där extremsportare av alla dess slag får möjlighet att visa upp sina talanger. Chanserna att ta hem både ära, berömmelse och pengar har i år dessutom ökat då fyra deltävlingar kommer att genomföras under året.
Av: admin
För andra året fortsätter Burger King att hylla extremsportarna med tävlingen Extreme Film Awards - tävlingen där extremsportare av alla dess slag får möjlighet att visa upp sina talanger. Chanserna att ta hem både ära, berömmelse och pengar har i år dessutom ökat då fyra deltävlingar kommer att genomföras under året.
Extreme Film Awards '09 har blivit snäppet vassare när den i år är uppdelad i fyra omgångar; Spring, Summer, Fall och Winter Awards. I varje deltävling är priset 15 000 kr och även andra- och tredjepristagarna belönas med sköna priser. Spring Awards '09 har nu dragit igång och redan har bidrag ifrån alla grenar inom extremsporten börjat rulla in.
"Intresset var stort för vår tävling förra året och vi fick in fantastiska filmer. Vi tror att årets tävlingar kommer att locka ännu fler bidrag och det är verkligen roligt att kunna hjälpa till att visa upp den här typen av sport som engagerar och intresserar så många av våra gäster", säger Melina Aristiadou, marknadschef på Burger King.
Alla filmer finns tillgängliga på hemsidan www.burgerking.se/extreme och de filmer juryn tycker är extra bra kommer även att visas i alla Burger Kings 67 restauranger i Sverige samt restauranger i Danmark och får på så vis enorm exponering. Man kommer att kunna följa tävlingsbidragen genom bloggar och streaming video på hemsidan, som är en sann tribut till extremsport.
Förra årets lyckliga vinnare var filmen "The Secondhands" om jibbing gjord av Johan Rosengren och Jonas Wahlstrand. "Extremsport är fortfarande en ganska smal sport och får sällan uppmärksamhet. Att delta och vinna förra årets tävling har verkligen hjälpt oss mycket och gav oss möjlighet att synas", säger Johan Rosengren och hans kollega Jonas Wahlstrand.
Juryn i Spring Awards '09 består av Anders Neuman, chefredaktör på sajten www.transition.se, Daniel Jigensted, regissör och filmfotograf som har gjort musikvideor åt bland andra The Soundtrack of Our Lives, och slutligen Sofia Franséhn, Assistant Marketing Manager på Burger King.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Allmänt om friluftsliv +5 ute, 0 komfort sovsäck = fryser
- Allmänt om friluftsliv Fricamping Västkusten, Bohuslän
- Allmänt om friluftsliv Åre - Kallsjön på sommeren - myggor/knott
- Allmänt om friluftsliv Tv-team från YLE ger sig på Kebnekaise
- Allmänt om friluftsliv Tips på tält
- Naturområden Öar med lånebåt/flotte kring Dalarna/Västmanland/Gästrikland
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Allmänt om friluftsliv Tråden för oss som räknar steg