Ett turkost band

Helena Whitlock är först med att klarat Fjällfararnas Vita & Gröna band under ett och samma år.

Av: ulindh

Helena Whitlock har klarat av Fjällfararnas Vita & Gröna band. Hon är i och med detta först med att klara av Fjällfararnas Vita & Gröna band under samma år. Äventyret har gått under namnet Turkosa Bandet. Tanken var att även genomföra Havspaddlarnas Blå Band men paddlingen avbröt hon och tog cykel istället.

På bloggen går att läsa om hela äventyret och se många fina bilder. Till bloggen.

Om Turkosa bandet

Se pågående turer här

Fjällfararnas Vita & Gröna Band

Läs mer

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips