Den okända Everestbestigaren

Det är inte ofta vi kan rapportera om svenskar på Everest. Därför blev vi överraskade när det plötsligt ryktades om en värmlänning på toppen. Värmlänningen var Peter Adolfson, 46, och han hade inte gjort någon stor grej av sin expedition.

Av: outside

Det är inte ofta vi kan rapportera om svenskar på Everest. Därför blev vi överraskade när det plötsligt ryktades om en värmlänning på toppen. Värmlänningen var Peter Adolfson, 46, och han hade inte gjort någon stor grej av sin expedition. Med COOP som enda sponsor (de bidrog med en tunna mat) och en skön mössa ... Relaterade artiklar:

  1. Corax – lantmätare på okända toppar
  2. På expedition med 7 okända män
  3. Familj mot okända mål

Källa: Outside Online

Läs resten på Outside Online

Läs mer

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Forspaddlaren Lars Larsson paddlade förra året en speciell flod. Äventyret visas nu i en ny serie på SVT. 33 kommentarer
Vandring på Island. Lederna som vandrades var Laugavegur och Fimmervörduhls. Bergsklättring och glaciärvandring. 3 kommentarer
Lägret är ett samarbete mellan Matilda Söderlund och Haglöfs för att göra klättring mer jämställt.
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips