Crossing Latitudes i samarbete med Klarälvdalens folkhögskola
Av: ulindh
Under sommaren arrangerar Klarälvdalens folkhögskola flera kortkurser för yrkesverksamma inom turism- och aktivitetsnäringen. Bland annat håller företaget Crossing Latitudes i kursen “Sjukvårdskurs i fält”.
Kursen, WMI of Nols första-hjälpenkurs, fokuserar på friluftsrelaterade skador och sjukdomar. 60 procent av kursen är scenarier, praktik och demonstration av behandlingsmetoder. 40 procent är teori, lektion och diskussion om olyckshändelser, sjukdomar och beslut. Men man kommer också lämna tid för diskussioner om ledarskap och gruppdynamik.
Kursen hålls i Stöllet i Värmland på Klarälvdalesn folkhögskola under fem dagar i september, men den mesta tiden spenderas utomhus.
Klarälvdalens folkhögskola i Stöllet i Värmland har profilen naturresurs, besöksnäring och livsstil. Under sommaren arrangeras flera kortkurser, bland annat för dem som vill utbildas till instruktörer inom flugfiske och mountainbike. Skolan har också en längre utbildning med start i augusti, Turism & Uteliv, för dem som vill arbeta inom turismnäringen.
Läs mer