Inlägg för paddlingsresa runt Sverige och Norge, och kanske även lite från andra långturer

Användarnamn: friluftmagnus

Intressen:

Mer på profilsidan


Dag 57 Vestre Bramskjaer - Store Vardöya

Nattens vind hade lagt sig men lite dyning var kvar under dagen som fortsatt skvät mot klipporna.

Dagen fortsatte med regn och dis så det blev landnära paddling. Det syns inte riktigt på bilden men när havet rörde sig i regnet var det som en dimhöljt landskap (med skogsberg) bara att det konstant förändrade sig.

Vädret under dagen blev bättre och bättre, det fanns en hel del öar att paddla i skydd bakom. Men de har lite mer vertikalitet än de svenska öarna.

Mot sen eftermiddag sken solen för fullt.

Lägerplats blev en badplats också från tips från paddelkart.no, men skulle läst på och populariteten. Det är en populär motorbåts brygga alldeles bredvid så något överbefolkat. Men tittar man med rätt vinkel så ser det rätt bra ut.

Idag blev det 52 km. 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Etapp 150-152 (9-11) Höga Kusten

Med Husum passerat och bara sol i väderleksrapporten närmade jag mig höga kusten. Vid skagsudde urskilde sig då höga öarna på andra sidan fjärden.

Etapp 146-149 (5-8) Förbi Umeå fjärdarna.

Dagen började med sol sken, men hade ändå regnjackan på för det var bara ca 13 grader i luften. 

Från Sikeå var det bara att följa kusten från udde till udde. Det var dock kallt så ett till underställ åkte på vid lunch. Mot stulet av dagen nådde jag Sävarfjärden och där fanns det helplötsligt fler öar.

Etapp 142-145 (1-4) Runt Bjuröklubb

Det blev en något långsammare start på turen, mycket på grund av väder. Jag hade packat lättare och lätt torrdräkten vara hemma. Så när nästa dag utlovade regn och ökande vid mot eftermiddag blev det att vänta. 

Läger hade jag slagit på Skallöstenen och hade en fin första kväll. 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips