Vilken Canon EOS?

Re: Samma sak fast tvärtom?

Karlholm; sa:
Ja du har rätt i att det finns ett stort motstånd i nymodigheter. Dock är det en skillnad med LP/CD exemplet. En CD har betydligt bättre ljudkvalitet än LP. En digitalkamera ger mycket sämre upplösning.

Å andra sidan, tänker man sig inte göra större utskrifter än A4 så finns det inte längre någon anledninge att inte välja digitalt.

Har ni tänkt på att det inte var allt för många år sedan som det endast var de VERKLIGA entusiasterna som överhuvudtaget pratade om förstoringar större än 10 * 15 cm?
 
Pott; sa:
Om vi återgår till ursprungsfrågan igen så tycker jag att man skall fundera lite om man planerar att köpa en 300D. Den kostar ca 13000 med batterier, minneskort, ett dåligt objektiv. Du får motsvarande analoga paket (begagnat) för 2500. Det innebär att efter 5000 bilder har man kommit ikapp ekonomiskt.

Att jämföra 300D och eos 30/3/5 är inte meningsfullt.

/Erik

Egentligen är den intressanta om man skall köpa nu eller vänta ett litet tag för att få bättre kvalitet till lägre pris!
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Re: Re: Samma sak fast tvärtom?

hakan_l_borg; sa:
Har ni tänkt på att det inte var allt för många år sedan som det endast var de VERKLIGA entusiasterna som överhuvudtaget pratade om förstoringar större än 10 * 15 cm?

Mycket intressant iakttagelse! Och än fler lär det nog bli i takt med att upplösningen blir större och fotolabben överlever mer och mer på att skriva ut folks digitala bilder istället för att framkalla analoga. Kanske är det rent av så att 10-15 formatet i papper mer eller mindre kommer att ha spelat ut sin roll om några år. Just det formatet är väl det man främst ersätter med att maila runt sina semestersnaps.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips