Vilka byxor är bra???

Hej!

Jag går i byxköpstankar och har tittat ut Fjällrävens Vidda-byxor. De verkar bra tycker jag. Priset, 999:-, är också i min plånboks smak.

Det jag ville höra om är ifall det finns andra byxor i andra märken som är bra att ha när man är ute i fjällen och vandrar. De ska även vara praktiska och slitstarka. Inte över 1000-lappen.

Tacksam för svar!!!¨
Mvh Andreas
 
Vidda byxan

Halloj!

Jag köpte Vidda byxen när den kom ut på marknaden. Efter ett år var byxorna helt slut. De hade spruckit i skrevet. SidoFickan höll på att ramla av, till och med fjällräven loggan som sitter på benet höll också på att ramla av. Skickade ett brev där jag skrev att mitt frilufsliv var för hårt för fjällräven. De lagade byxorna gratis men de började gå sönder efter ett tag igen.

Nu är jag inne på mitt andra par vidda byxor och de har hållt bra efter 2 år användande i skogen.
Kolla upp sömmarna när du köper dessa byxor, fjällräven är inte lika bra som de var förr.

Jag tycker att det finns för få bra byxor som är slit starka. När det gäller te.x jackor så finns det ett enormt stort sortiment, men med byxor är det svårt att få tag på bra saker.

//Sverker Thoresson
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Kombibrallor från Tierra och Haglöfs

Kolla i ämnet "Perfekta friluftsbyxan": http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=17698

Jag skulle föreslå ett par ganska tunna kombibrallor. Under fjällvandring brukar i alla fall inte jag behöva hela ben - ventilation är avgjort viktigare än skydd eftersom man mest går.
Extrem slitstyrka tycker jag är viktigare på låglandet där man brötar omkring i blöt och rivande undervegetation, och inte har samma krav på låg vikt och volym.

Själv vandrar jag i ett par mikrotygsbrallor (75/25) från Fjällräven som är lätta, vindtäta och torkar snabbt.
De är dock lite för tunna för vinter- och skogsbruk där jag använder Haglöfs Nansen eller M90.

Jag skulle kolla på Tierras och Haglöfs kombibrallor.
Annars verkar ITAB ha billiga och bra brallor (har inte testat dem själv, dock):
http://www.idefixteko.se
Deras väv är impregnerad med PTFE (Teflon), inte vax som Fjällräven. Det känns instinktivt som om PTFE är bättre.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips