Viktangivelse "number of falls"?

Hej!

Jag har köpt ett enkelrep Beal Flyer II. Nu upptäckte jag något som förbryllar mig lite; Vikten som anges till "Number of falls faktor 2" uppges vara 55 kg. Jag hade fått för mig att det bara var dubbel/halvrep som testades för 55kg och att enkelrep testades för 80kg.

Har jag missuppfattat något? Står det fel i angivelsen och ska vara 80 kg? Innebär detta något som jag måste ta hänsyn till i mitt användande av repet? (jag väger cirkus 80 kg om nu det har det minsta med saken att göra..) Fångrycket är ochså angivet uppmätt för 55kg (7.1 KN) och isåfall; innebär det att jag som är tyngre skulle riskera ett för högt fångryck vid ett tufft fall?

(jag gissar att allt är lugnt och att det är bara att använda repet som vanligt, men bättre veta än tro.)
/Jörgen
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Hm.. vad tusan.. dessa siffror skiljer sig ju dessutom lite på andra punkter mot uppgiften hos återförsäljaren (notera Impact force, number of falls samt t e x att vikt skiljer ett gram (kan kanske vara olika tillverknings lott eller nåt men ändock):

Single rope – (UIAA – CE) - 1
Number of bobbins - 48
Weight / m - 65 g
Impact Force (with 55 kg) - 7.1 KN
Number of falls factor 2 (55 kg) - 10
Sheath Slippage - 0 mm
Extension during the first fall - 36%
Elongation with 80 kg Load - 7.7%
Resistance to a factor 2 fall over an edge of radius 0.75mm – Yes

Har återförsäljaren slarvat med uppgifterna? Eller kan detta stämma ändå?
/Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips