Viggenhaveriet i Anarisfjällen.

Anmärkningsvärt att det inte ligger mer delar kvar på fjället. En viggen väger närmare 10 ton tomvikt, en sådan krasch i borde spridit vrakdelar inom ett ganska stort område på fjället.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag läste i tråden på flashback om Viggenhaveriet och några medlemmar där berättar om att de var värnpliktiga vid tiden för kraschen och utkallade i flera dagar för att rensa fjället på delar. Borde varit svårt då vissa delar säkert hamnat en bra bit under snön. Kanske blev det ny "städtur" till sommaren för att hämta de delar som snön dolt?
 
Har varit i området vid flera tillfällen och om det finns något kvar av planer så är det väl dolda småbitar i blockterrängen.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.