Ventile

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Grattis Håkan! Hur upplever du storleken t ex bröstvidd plats för isoleringsplagg under etc på din jacka?

Thure
 
För mig - 173/80 - passar jackan i stl L med underställ och WM:s motsvarighet till Liv. Så mycket mer får jag dock inte plats med. Det passar mig. Jag har aldrig mer än så på mig när jag förflyttar mig. Något långa ärmar, men det får jag alltid leva med.

Håkan
 
Hilltrek

Hilltrek har. http://www.hillgear.com/acatalog/New-DV-Jacket.html

Och Howies

http://m.howies.co.uk/mens/clothing/jackets.html

Som nån sa. Engelska kläder

Eller en från Taiga
https://scandinavianoutdoor.se/sast...arsKae8B_lz-Cw_UEAmnpomwLgxIy-P7XQaAoAC8P8HAQ

Ebbelsen är ju annars väldigt fina. B och grymt dyra. Inte Ventile men etaproof i nån sorts brandad variant.

https://www.ebbelsen.com/pages/about-us


Jag är sen julen lycklig ägare av en Hilltrek-anorak i Ventile. Jag har haft den på mig i princip varje dag sedan dess, har aldrig blivit blöt och inte hälften så svettig (jag cyklar till jobbet) än i andra kläder. Mycket, mycket nöjd.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.