Ventile

Ventile=etaproof

Klättermusen hade bla Ventilebomull innan men den har ersatts av Etaproof bomullen har jag hört på grund av ojämn kvalite på Ventilebomullen Hans
 
Troligen inte

Tierra och Klättermusen har haft men det var ett tag sedan. Klättermusen har dock en anorak i Etaproof http://www.klattermusen.se/swe/produkter/njal.shtml

Norska turistföreningen DNT sålde relativt nyligen jackor och anoraker i Ventile. Jag köpte anoraken för ca 3 år sedan och är mycket nöjd. Kontakta DNT de kanske fortfarande säljer dessa plagg.

Ett bra alternativ till Ventilejacka är Mammuts Ultimate jacka i en ny typ av bra ventilerande Windstopper. Dessutom har jackan blixtlås i armhålorna som går ned utmed hela sidan och har därför mycket bra ventilationsmöjligheter. Står faktiskt bra emot regn också åtminstone när den inte är tvättad.

Jary i Växjö lär sälja Ventiletyg om du vill sy själv.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips