Vattendrag norr om Sthlm

Hej
Tänkte höra om någon känner till någon fin bäck/å/älv eller lilnande med rinnande vatten i? Vill helst att det ska finnas norr om Sthlm. Exempelvis utåt Norrtälje eller uppåt Uppsala.
Någon som vet någon?
 
Fyrisån

är en.

Ån norr om Garnsviken i Vallentuna kommun är också rätt lång. Tämnarån är ett alternativ längre norrut. Vad är du ute efter?

Thure
 
Tack för era svar. Uppfattar många mindre bäckar som väldigt tomma just nu. Vill som sagt att det både ska finnas vatten i och att det rör på sig och alltså inte är stillastående. Vet faktiskt inte hur fyris är.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips