Vårläget i fjällen?

Är det någon som har koll på snöläget norröver just nu? När tror ni det börjar gå att vandra någorlunda normalt i Jämtlandsfjällen och Kirunafjällen i år?
Skriv och berätta!
 
Hejsan!

Jag var ute en helgtur, den 17-18 maj, i Oviksfjällen. Inga som helst problem att vandra då. Även om det är mer snöfält än på sommaren. Samtidigt var dock några ute och åkte skidor vid Snasahögarna.

Den 24 vra jag ute vid Ottfjället. Inte heller några problem att vandra då, och inte alls lika mkt snö kvar.

Nu bör det gå att vandra i hela jämtlandsfjällen utan problem.

Mvh

Jimmy
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Kirunafjällen

CrossM; sa:
Är det någon som har koll på snöläget norröver just nu? När tror ni det börjar gå att vandra någorlunda normalt i Jämtlandsfjällen och Kirunafjällen i år?
Skriv och berätta!

Jag tror att det inte blir några problem att vandra i Kirunafjällen (Kebnekaise med omnejd) tidigare än normalt i år, dvs före midsommar.

Snösmältningen är tidig i år samt att det är mindre snö i fjällen än på länge på de flesta ställena. Vårfloden har i princip kulminerat, men under normal nivå.
 
Vindelfjällen

Hej,

Jag vandrade på Björkfjället (i Vindelfjällen) förra veckan. Där var det en hel del snöfält kvar och snö eller is på alla sjöar. Antagligen smälter det mesta bort till midsommar. Snösmältningen varierar rätt mycket lokalt så jag föreslår att du ringer någon turistinformation eller någon på Länsstyrelsen som ansvarar för ledunderhåll.

/Stefan
 
vi ska ut nu i helgen vi får se hur det ser ut .Hoppas blir det fint väder.Jag åter kommer efter helgen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips