Var köpa myggnätsväv?

Hej,

var hittar man myggnätsväv på lösmeter? T.ex. hos någon handlare i Stockholm?

Bor i Gysinge vid Nedre Dalälven, känt som världens (tidvis) myggtätaste område. Hjälp! ;-)

MVH
 
Förresten, Gysinge-Österfärnebo; där ligger väl mygglarverna döda med spräckt magsår? Hur gick det med bakteriebekämpningen, det ska väl fortsätta i år?
 
Gysinge-Österfärnebo

Raskesven; sa:
Förresten, Gysinge-Österfärnebo; där ligger väl mygglarverna döda med spräckt magsår? Hur gick det med bakteriebekämpningen, det ska väl fortsätta i år?

Nej, inte riktigt. Sprutar gör man endast om larvtillväxten är större än vanligt (dvs. efter en tid av högt vatten i älven och varmt väder). Man mäter kontinuerligt och bestämmer sig efterhand om besprutning skall påbörjas. Än så länge har inget hänt. En orsak till försiktigheten är att Gysinge och Österfärnebo gränsar till Färnebofjärdens Nationalpark, och där lär man aldrig spruta. De första myggsvärmarna har heller inte anlänt, men de kommer vilken dag som helst nu.

Med hopp om en sval sommar med lågt vatten i Dalälven! ;-) MVH // Gunnar H.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips