Vandra i nordvästra Tjeckien?

Jag och en kompis planerar en 4 dagars vandring i nordvästra Tjeckien( Cheb, Sokolov, Karlovy Vary) men kan inte hitta så mycket info.

Är det någon som känner till området eller var man hitta bra info om det?
Kan man tälta överallt i tjeckien eller är det stuga som gäller?

/marcus
 
Hallå! Kul att ni vill till Tjeckien och vandra. Jag bodde i Prag ett par år och vandrade då en hel del. Men tyvärr aldrig i det området ni ska till. Har varit i Cheb & Karlovy Vary, det är fina städer.

Bergen ni vill till kallas Krusne Hory. Från vad jag hört/läst om dessa berg, är de väldigt exploaterade. Fina bitar finns, men på 4 dagars vandring blir nog den mesta tiden på asfalt-/grusvägar genom granplantage...

Om ni inte tvunget vill till dessa berg, rekommenderar jag gärna något annat område. Det finns flera väldigt fina vandringsområden i Tjeckien!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tjeckien

Asfalt/grusväg genom granplantage låter kanske inte jättespännande..
Vi får nog överväga att åka lite längre, Krknose verkar riktigt fint men det är ett gränsfall för hur långt vi kan ta oss. Har du förslag på någon 3-4 dagars tur vore vi väldigt tacksamma. Men längrs österut än Krknose går nog inte.
Kartan som du länkade till var helt suverän. Tack!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips