Val av kanadensare

Jag funderar på att köpa en kanadensare. Vet ej om jag skall ha en solo eller tvåmans kanot. Vet heller inte vilket matrial aluminium, plast eller trä. Har tittat på Acron Solo och SOLO 444 för att dom verkar smidiga och inte allt för tunga, men jag har inte någon erfarenhet av att paddla kanadensare. Varför jag har tittat på just dom är för att jag mestadels troligen kommer att pladdla i älvar och åar där det kan bli att bära kanoten en viss sträcka. Om det finns någon som har kunskap och erfarenhet så skriv ett par rader.

Klas
 
Aluminium verkar vådligt bra tills dess du behöver bära din farkost. Vid alla lyft är ju inte bärarlaget tillhanda.
De flesta kanadensare har mycket segelarea över vattenlinjen i form av stävar, de behövs inte alls om du inte lastar vråltungt, som man en gång i tiden gjorde vid pälsexporten.
En laminerad kandensare kan bli både lätt och stark men en geodetisk kan bli ultralätt!
Själv föredrar jag kajak.
//J
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Aluminium- och glasfiberkanoter är för tunga att bäras någon längre sträcka i terräng. Förflyttning med dessa kräver att man har kanotvagn och en hyfsat jämn väg mellan vattnen. Annars är aluminiumkanoter oömma och nästan outslitliga.

Jag vill tipsa om den norska Ally som är ihopfällbar. Har ingen egen erfarenhet av den men den används ofta på expeditioner och för jakt.

Intressanta länkar:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=36811
http://debatt.aftenposten.no/item.php?GroupID=71&ThreadID=116893
http://www.bergans.no/sider/start.htm

Själv föredrar jag kajak även i "mindre" vatten. Är man två är dom inte så tunga att bära kortare sträckor. Man kan också ha med sig en kajakvagn för jämnare väg.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips