Vätskesystem?

Guest

Gäst
Traditionellt vätskesystem eller avancerat?
Hur det egentligen är med begrepp och liknande vet jag inte. Men så här menar jag. Ett traditionellt vätskesystem är helt enkelt en vanlig vattenflaska (eller flera) medan ett mer avancerat enligt mig är t.ex. Camelbaks ryggsystem. Rätta mig om ni vill men nu vet ni vad jag menar i inlägget.

Frågeställningen är som följer. I sommar tänkte jag bege mig ut en hel del, främst vid Hovs Hallar, strandmalen och Kullaberg i NV Skåne. Tanken är att jag helt enkelt skall cykla runt och knäppa en massa fina bilder. Mest för egen skull då det är skönt och kul att kunna titta på bilderna senare men jag tänker alltså även utnyttja cykeltiden till träning.
Bör jag införskaffa ett avancerat vätskesystem? Är skillnaden rent prestandamässigt stor? Man kan tänka sig att det är rätt bra rent allmänt att vänja sig vid nån Camelbakmodell eller liknande. Vore trevligt om någon med vana, tips eller råd kunde uttala sig.
Jag cyklar på amatörnivå men funderar på att ta lite fina naturbilder på annat håll senare, förhoppningsvis på lite djurliv, då kanske det är bra?

Vilka modeller, tillverkare o.s.v.?

Jag har inte alltid sådan här beslutsångest, men ibland uppenbarligen. ;)

- John
 
Vatten som vatten, om man har det på ryggen eller i en flaska på ramen är ingen stor sak, vi använder camelback, o tycker det är särskilt praktiskt när det är mörkt eftersom vi då kan ha ett batteri i flaskstället.

Per

http://lowdin.nu
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Guest

Gäst
Ja som sagt, ni får ursäkta denna temporär velighet. Men det får bli något på ryggen då för jag vill inte ha något på cykeln. När jag tänkte vattenflaska tänkte jag i bälte/väska men då kan jag ju lika gärna ha ett ryggburet vätskesystem.

- John
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips