Värmeljus i tält

Jag tänker mig en tur i tält och det regnar mest hela tiden. Tillvaron i tältet blir mer och mer fuktig. Fuktiga regnkläder ligger i en hög, man blir fuktig när man gick ut för att hälsa på lille kompisen osv. Dvs allt börjar bli mer och mer fuktigt och tillvaron blir mer och mer grå och stilla liggande.

Ett värmeljus, tända köket inne, handvärmare är några sätt att driva ut fukten lite.

Men om man försöker vara teoretisk och jämför vikten på ett ljus mot värmevärdet är det någon som har uppgift på vilken effekt ett värmeljus avger?

I 20 mannatält på sommaren har jag testat en skvätt T-sprit i en hink och tänt på morgonen och det hjälpte rätt bra för att få bort det råa på morgonen när man inte vill hålla eldvakt osv. På samma sätt funderar jag på om det är värt att ta med värmeljus eller en handvärmare.

Livsviktiga funderingar !!!
 
Vädra och eld

Tält med spis och upprullade sidor dagtid! Det var grejor det. Tyvärr har våra nylonunder ingen spis och upprullbara sidor, tja lätt är det inte. Men med pinnar går det att förbättra ventilationen eller rent av spänna upp yttertälet högre.
Markfukten kan du isolera bort med hjälp av en tät folie, byggplast tex, under hela tältet, viktigt.
En brasa ger dig möjlighet att att torka utrustning. Om du tittar på vikt/energi så inte ger vanliga värmeljus speciellt mycket. Mina med tre vekar måste man vara mycket försiktig med för annars så blir det lätt för varmt... Gasspis inne i tältet ger även den lätt för mycket värme. T-röd i grytan ger bismak efter eldning men visst värmer det en massa. Att elda i en al-kakform inne i tältet kostade en bekannt ett tjusigt hål i tältet. Varma stenar från brasan är nog ännu den gångbaraste varianten. Gas och fotogenlyktor ger mycket värme i förhållande till ljuset.
Under en tarp är det oftast torrare pga bättre ventilation och dessutom kan man elda utanför tarpen med en reflektor mot tarpen....
Alternativet med elkamin och sladd begränsar ju onekligen utflyckterna en smula...Men till skillnad mot i båt med elvispen så riskerar man inte att bada.
Efter en regntur är att bli varm och torr bland det bättre...
Ljus förmåga att avge värme handlar om vad är det för ljus, stearin, parafin, disel samt grovleken på veken. Värmeljus med stearin och Liljeholmens kupeljus ger enligt min erfarenhet betydligt mera värme än kronljus och värmeljus på disel (IKEA). Fler vekar smälter givetvis ljuset snabbare och mer, dvs brandfaran ökar....

Go tur

Johan K
[Ändrat av johankse 2003-10-25 kl 11:47]
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
man kan elda elda ut fukten ur tältet med en vanlig trangia-brännare. Det gjorde vi i lumpen flera gånger. Där hade vi Hillebrgs Kerontält, dom största.
Det var bara att öppna alla ventiler och myggnät, sätta upp brännaren i den stora absiden och eventuellt en till i den lilla och elda på utav bara tusan.
Fungerade kannon!

/Andreas, Uppsala
 
Det finns...

...tältkåtor:)

cpic3f4c89ebc99e1_tn.jpg
 
Vad är bäst ?

Så du rek trangia brännare och inte värmeljus för att få ut fukten.

Ljuset har dessutom den lilla egenheten att de är bra för att få lite ljus oxså så det är nog lite så jag tänker mig. Mysfaktorn är lite större där.

Att elda så att man får varma stenar är inte alltid det enklaste dessa dagar när regnet öser ned.

Men åter till frågan:
Någon som vet energivärdet på ljus ?
 
Re: Det finns...

Jo jag köper det på din höstvandring som jag läst om och väntar på din berättelse om hur det gick. Men du släpar väl inte på kaminen på sommaren ??
 
Re: Det finns...

Raskesven; sa:
Nu tar du all i Raskesven, frisom (J Z) har ett tält och snacka om ett litet värmeljus å inte om något bygglov till kåta ;-) Själv gör jag som jag gör och tänker inte tjata mer om det på dett forum // Roland
 
Re: Re: Det finns...

walk_alone; sa:
Raskesven; sa:
Nu tar du all i Raskesven, frisom (J Z) har ett tält och snacka om ett litet värmeljus å inte om något bygglov till kåta ;-) Själv gör jag som jag gör och tänker inte tjata mer om det på dett forum // Roland
Börjar själv känna mig rätt tjatig om kåtan. Ska försöka sluta upp med ev. tjat, men det är svårt att låta bli när kombinationen tält och värme/eld kommer på tal:)

Raskesven
 
Köp en gas lampa så blir det både ljust varmt och torrt!
Andvänder själv en gaslampa från Primus, den självklara följeslagaren vid alla turer.

/emil
 
Re: Re: Re: Det finns...

Raskesven; sa:
Börjar själv känna mig rätt tjatig om kåtan. Ska försöka sluta upp med ev. tjat, men det är svårt att låta bli när kombinationen tält och värme/eld kommer på tal:)
Ja ba skojada Raskesven, bli inte lessen :-( ....jag vet att du brinner för kåtan å jag håller med dig .... men bara till en viss del // Roland
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips