välja mellan berghuse vulkan eller snugpeg bergen 100.

tänkte i framtiden köpa ny ryggsäck och valet står mellan berghuse vulkan och snugpag bergen 100. vill ha lite tips om de nån som har användt nån av ryggsäckarna?
 
och svaret är Berghaus Crusader! :)

Om du vill ha en nyare mer genomarbetad ryggsäck det vill säga.

Crusader är en vidareutveckling av Vulcan, försedd med en nyare variant av samma bärsystem, lite större, fler möjligheter att fästa saker på ryggsäcken (molle) .

Finns på nätet för strax under 2000kr inklusive transport från UK.

Det är mitt förslag.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips