Vädret i spanien/frankrike

fuchs; sa:
jag undra hur vädret är mellan barcelona-toulon runt nyår...nån som vet?
Om du förstår hyfsat mycket franska, vilket jag antar att du gör, så kan du hitta en hel del information på t.ex. http://www.meteofrance.com/FR/climat/dpt_tempsdumois.jsp?LIEUID=DEPT34

Ovanstående länk visar klimatet i ett av de aktuella departementen. Du kan välja en godtycklig månad för något av de senaste åren för att se hur vädret varit.
Det finns massor av andra sajter med väderinformation och statistik också. Det är bara att googla på lämpliga ord som t.ex. "weather" och "statistics".
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips