Väder och vind i Bunnerfjällen

Någon som satt sin fot i Bunnerfjällen de senaste dagarna? Är det till att leta upp skidorna eller har den påstådda snön töat bort?
/Louise
 
Hej

Ser Oviksfjällen från mitt kontorsfönster. Där finns det ingen snö. Var i Anaris fjällen och ingen snö där heller.

Inga exakta observationer alltså. Men är det ingen snö i fjällen runt omkring skulle jag nog inte tro att det finns någon snö där heller. Var 11 grader varmt i går på kalfjället (anarsisfjällen), trots att det var regningt och ruskigt.

Mvh

Jimmy
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Var uppe på Ottfjället i helgen, som ligger på andra sidan Kyrkstensfjället från Bunnerfjället, cirka 12-15 km bort, och där var det ingen snö. Det var 8-9 grader och lite regn på söndagen, blåste småjävlar på kalfjället men nere i Vålådalen var det lugnt och fint. Det kom lite snö i fjällen i mitten på september men det smälte bort på ett par dagar. Det låg fortfarande några centimeter vid Gåsen den 18:e september men det smälte fort.
 
Virrhönan; sa:
Tackar!
Då kan jag lämna skidorna hemma då...

Jag skulle inte vara för säker på det...lyssnade just på väderleksrapporten. Kallfront som passerar, hård vind och kraftiga snöbyar i fjällen.

Från SMHIs hemsida (varningar)

"Under fredagen varning för mycket hård vind i Jämtlands- och södra Lapplandsfjällen samt hård vind i Härjedalsfjällen. Från fredag middag risk för storm i Jämtlands- och sydligaste Lapplandsfjällen i kombination med täta snöbyar."

/Kalle G
[Ändrat av Kalle G 2005-10-13 kl 13:21]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips