Vad är det här?

Under vår fjällvandring i Jämtland stötte vi på vatten med något metalliskt i. Det kan säkert finnas var som helst och jag har sett det förr. Men eftersom vi tog vatten från fjällbäckar blev frågan aktuell.

Känner någon till "föroreningen" på bilden nedan? Ofta var intilliggande stenar färgade roströda.
/daniel
 

Bilagor

  • DSC_0151.jpg
    DSC_0151.jpg
    55.1 KB · Visningar: 1,067
Med tanke på att hinnan inte är helt homogent täckande är det troligtvis en bakteriefilm från oxiderande bakterier (avfallsprodukter från dessa)..
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips