Utflyktskompis -- Umeå

Finns det någon som är sugen att hänga med en friluftsintresserad kvinna (48 år men med hyfsad fysik) på utflykter med start från Umeå?
I vinter skulle det vara trevligt med sällskap till slalombackarna, t ex Bygdsiljum eller Agnäs.
Det skulle även vara trevligt med stillsamma skidturer i vackert vårvinterväder.
Geocaching är ju också alltid trevligt. Sedan när det blir barmark vandrar jag gärna.
 
Utflyktskompis!?

Hej, här är en 49-årig oxå aktiv och friluftsintresserad kvinna som bor några mil utanför Umeå. Såg inte ditt inlägg förrän nu....men det kommer ju snart en vinter igen! Skulle vara trevligt att få en slalom- eller turskidekompis! Mvh/Birgit
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips