Uppblåsbar flytväst.

Jag har en uppblåsbar kanot och skulle vilja ha en uppblåsbar flytväst. Tänker mig att den tar minst plats i packningen. Vill inte ha en sån där med gaspatron utan en man blåser upp med pump eller munnstycke före användning. Finns sådana?

Bosse
 
Jag rekommenderar också Anfibio Buoy Boy.
När jag kombinerar Packraft och vandring så är flytvästen helt suverän då den tar minimalt med plats och bara väger 370 gram.
 

Bilagor

  • amfibio west.jpg
    amfibio west.jpg
    44 KB · Visningar: 852
Flytförmågan är riktigt god och jag upplever inte att den åker upp något, fullt uppblåst så sitter den ganska kroppsnära på mej, har stl: M/L
Den är dessutom utrustad med en grenrem som man kan använda men den har jag aldrig provat.
Nätfickorna är stora nog att rymma kamera eller kall dryck för en varm sommardag.
 

Bilagor

  • Ö glottern 1018-05-26 015.jpg
    Ö glottern 1018-05-26 015.jpg
    76 KB · Visningar: 768

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Jag har använt den i några olika kajaker och också använt den på lite räddningsövningar och eskimåsvängar. Rätt nöjd. Möjligen så går den lite långt ned och nöter mot kapellet om man sitter lågt i en kajak med högt placerad sittbrunnssarg.

Jag föredrar den gula färgen.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips