Tre dagars kanot i Dalsland

Hej

Vi är en familj som planerar tre dagars kanotpaddling i Dalsland. Söker förslag på bra sträckor för detta och uthyrare av kanoter som funkar med dessa sträckor. Vi har bil men inga egna kanoter och vill undvika att transportera kanot på tak/släp. Vilka uthyrare skall vi kontakta? Eller orter att starta på?

Finns det något ställe som är lika bra men närmare Skåne?

Med vänlig hälsning,

Fredrik
 
Där finns flera åar i Blekinge såsom Ronnebyån som erbjuder bra paddling från smålandsgränsen.
Paddelkompaniet är uthyrare där, och kör även ut kanoter.

Finns även immeln och halen som sjöar norr om Olofström.
Där finns också uthyrare.

Den nya nationalparken Åsnen erbjuder finnpaddling i vildmarksliknande natur.
 
Hur kanot i Grunnerud, sedan kan ni paddla på de mycket fina sjösystemen Stora Le, Foxen, Lelång samt även in i Norge.

scandiatrail.com
 
Du kan gå in på tex http://www.kanotguiden.com/sv/ , skriv "dalsland" i sökrutan så får du upp en karta där du kan undersöka vad som finns i området. Strax utanför Bengtsfors finns tex Dalslands Camping & Canoe Central, och det verkar gå att paddla så att man kommer tillbaka till just denna plats.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips