Torkning/förvaring av vattenfilter?

Jag köpte ett enklare vattenfilter - Sawyer Mini - och har använt det vid några tillfällen.

Jag har bakspolat och sköljt med rent vatten precis enligt bruksanvisning.

Det jag funderar över är den fukt som faktiskt blir kvar i filtret. Både "inlopp och utopp" är ju väldigt små. Finns det inte risk för att det börjar växa otrevligheter inuti filterkroppen och isåfall finns det något man kan göra för att undvika att så sker?

Givetvis förvarar jag filtret öppet och luftigt.

Uffe
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Dra i en droppe klorin i ett glas och sug till det smakar

Sen när du använder filtret så smakar det salt dom första munnarna.

Detta då kloret brutits ned till salt ,salt har ingen påverkan på filtret...annars skulle saltvatten problemet vara löst
 
Enligt Sawyer kan/bör du backspola med klorlösning (ca 5 ppm - en vattenreningstablett enligt instruktion, eller två matskedar klorin i en liter vatten). Skölj inte efteråt.

Sawyer hävdar även att det är praktiskt omöjligt att torka filtret. Det tar så lång tid innan det torkar att det är lönlöst att försöka. Därför behöver du inte heller förvara det öppet, men det gör jag ändå.
Skaka ur det fria vattnet ur inloppet och lägg sedan filtret på förvaring.

Jag upplever varken klor- eller annan smak när jag följer dessa instruktioner.

Sawyer har två hemsidor av någon anledning. På den ena framgår allt detta i FAQn.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.