Torka fodrade GoreTex handskar

Tango har du hört talas om vrängbara handskar, plastpåsar som behållare. I mina söderfönster torkar allt så här års snabbt.
 
Tango har du hört talas om vrängbara handskar, plastpåsar som behållare. I mina söderfönster torkar allt så här års snabbt.
När du skrev "Värm sand i ugnen och fyll handskarna med 50 graders." så förstod jag tyvärr inte att du tänkte förvara den varma sanden i plastpåsar, det var inte uppenbart för mej. För jag antar att det är vad du avser.
Håller då påsen tätt så är ju de torkande handskarna fortfarande rena och allt frid och föjd.

/Patrik
 
Några dagar med fint väder (+ 20 grader) hjälpte till att torka handskarna, men då ”förvann” även värmen i elementen i lägenheten. Verkar som om elementen är termostatstyrda. Ingen värme alls nu fast vredet är inställde på max värme.
Och någon torkställning eller piskställning utomhus hittar jag inte där jag bor nu. Och där jag ”normalt” bor har fastighetsägaren för flera år sedan tagit bort piskställningarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips