Torka fodrade GoreTex handskar

Tango har du hört talas om vrängbara handskar, plastpåsar som behållare. I mina söderfönster torkar allt så här års snabbt.
 
Tango har du hört talas om vrängbara handskar, plastpåsar som behållare. I mina söderfönster torkar allt så här års snabbt.
När du skrev "Värm sand i ugnen och fyll handskarna med 50 graders." så förstod jag tyvärr inte att du tänkte förvara den varma sanden i plastpåsar, det var inte uppenbart för mej. För jag antar att det är vad du avser.
Håller då påsen tätt så är ju de torkande handskarna fortfarande rena och allt frid och föjd.

/Patrik
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Några dagar med fint väder (+ 20 grader) hjälpte till att torka handskarna, men då ”förvann” även värmen i elementen i lägenheten. Verkar som om elementen är termostatstyrda. Ingen värme alls nu fast vredet är inställde på max värme.
Och någon torkställning eller piskställning utomhus hittar jag inte där jag bor nu. Och där jag ”normalt” bor har fastighetsägaren för flera år sedan tagit bort piskställningarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips